Dokarmianie zwierzyny leśnej

wiedza

  Gruba pokrywa śnieżna, na przemian występujące odwilże i nawroty mrozu, skuwające lodem zalegający śnieg, bardzo mocno ograniczają zwierzętom dostęp do pokarmu. Zwierzęta obgryzają pąki i korę z młodych drzewek niszcząc je, wychodzą na pola uprawne i obgryzają zboża ozime, szukają również resztek zbóż z ubiegłego sezonu. Dlatego też leśnicy i myśliwi podczas  tego najtrudniejszego

Bardzo dużą rolę w odżywianiu się zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Wykłada się ją w tzw. lizawkach, czyli słupach zakończonych skrzyneczką lub wydrążonym otworem, w którym umieszcza się bryłkę soli. Sól, źródło ważnych pierwiastków, rozpuszcza się pod wpływem wilgoci i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują.

Karma podawana jest w paśnikach, co zabezpiecza ją przed czynnikami atmosferycznymi. W zależności od składników pokarmowych wyróżnia się karmę:

– suchą (mieszanki nasion dla dzikich zwierząt, siano, słoma, liściarka, czyli suszone pędy z liśćmi),

– soczystą (ziemniaki, buraki, marchew, kapusta, kiszonki),

– treściwą (żołędzie, bukiew, kasztany, ziarna zbóż).

Z karmy wykładanej w paśniku chętnie korzystają sarny, jelenie, daniele, dziki i zające.

Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać.

Najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych. Gdy zima jest łagodna, powinny one radzić sobie same. Inne ważne zasady dokarmiania zwierząt to:

  1. zwierzęta leśne mogą być dokarmianie tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego;
  2. należy  zwrócić uwagę na rodzaj wykładanej karmy, podanie niewłaściwego pokarmu może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć;
  3. dokarmiać należy systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy.

Szczególnie polecamy dla miłośników lasów oraz kół łowieckich specjalnie przygotowane mieszanki nasion dla dzkich ptaków oraz zwierzyny leśnej.

     

 

Ostatnie posty

Zboża jare oferta 2024

ZBOŻA PRZEWÓDKOWE 2023

PROTEKTOR nasiona i mieszanki poplonowe

Odmiany rzepaku ozimego 2023

Zboża ozime oferta 2023

DNI POLA 2023!