Herbicydowa ochrona plantacji

wiedza

Im wcześniej zapobiegnie się rozprzestrzenianiu się chwastów, tym straty w plonie są mniejsze. Ochrona plantacji jest tematem, którego nigdy nie wolno pominąć w produkcji roślinnej. W niniejszym artykule poruszymy temat głównych zasad wykonywania zabiegów w uprawach rolniczych.

ZBOŻA

Zwalczanie chwastów w zbożach :

Pszenica ozima jest szczególnie narażona na chwasty w fazach rozwojowych.
Chwasty dwuliścienne i jednoliścienne pojawiają się w okolicach przedwiośnia i wiosną.
Odchwaszczające zabiegi pszenicy ozimej wiosną można niekiedy traktować jedynie jako uzupełnienie zabiegów jesiennych.
Polecamy wykonywać pierwsze opryski na chwasty jeszcze jesienią , ponieważ przy stosowaniu nawozów azotowych odżywiamy również chwasty które stają się trudne do zwalczenia.
Warunkiem doboru właściwych herbicydów jest umiejętne rozpoznanie gatunków chwastów w zbożach
Jeśli zabiegi nie były wykonane jesienią, należy opryski zaplanować wczesną wiosną, najlepiej od momentu wegetacji do zakończenia fazy krzewienia. Istotna jest tutaj temperatura. Należy wybrać zatem preparaty na chwasty które działają już w 6-8 stopniach celcjusza, choć najlepsze działanie jest w powyżej 12 stopniach. Warunkiem koniecznym jest średnia dobowa temperatura min. 5 stopni celcjusza i brak przymrozków przez min. 2 noce. Nie należy również pryskać gdy temperatura przekracza 20 stopni zwłaszcza przy dużym nasłoniecznieniu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia poparzeń i uszkodzeń rośliny.
Oprysk herbicydowy zbóż ozimych można wykonać nawet jeśli chwasty jeszcze nie skiełkowały ponieważ zostaną one od razu zwalczone w fazie rozwoju.
Stosowanie herbicydów z regulatorem wzrostu jest dobrym rozwiązaniem ze względu na fakt, iż chwasty są mało uodpornione na tę grupę substancji.

 

KUKURYDZA

Chwasty w kukurydzy – co tak naprawdę zagraża plonom?

Na polu kukurydzy występuje szerokie spektrum chwastów, z których kilka jest uznawanych za najbardziej uciążliwe. Do tej grupy zaliczają się chwasty jedno- i dwuliścienne:

chwastnica jednostronna,

komosa biała,

szarłat szorstki,

chwasty rumianowate,

rdestówka powojowa.

Dlaczego warto stosować oprysk na chwasty w kukurydzy?

Kukurydza w początkowym okresie wzrostu przegrywa konkurencję z chwastami – siew w szerokie rzędy i wolny wzrost sprzyja ich szybkiej ekspansji. Chwasty efektywniej niż kukurydza pobierają wodę i składniki pokarmowe, przez co roślina uprawna traci do nich dostęp. Stąd też bardzo ważne jest przeprowadzenie skutecznej ochrony herbicydowej możliwie szybko – w fazie 2-4 liści kukurydzy.

Działaj zdecydowanie – wykonaj zabieg herbicydowy . Wówczas do minimum ograniczysz negatywny wpływ chwastów na potencjał plonotwórczy Twojej kukurydzy.

 

RZEPAK
Skuteczna ochrona rzepaku przed chorobami, chwastami i insektami

Uprawa rzepaku wymaga od plantatora dużego zaangażowania finansowego i czasowego. Zaniechanie jakiegokolwiek zabiegu agrotechnicznego mocno ogranicza plonowanie. Opryskiwacz w uprawie pojawia się w sezonie średnio siedem razy, aplikując środki chroniące plantację przed szkodnikami, chwastami i chorobami. Zabiegi osłaniające plantację należą do czterech ogniw agrotechnicznych.

Ogniwo regulacji zachwaszczenia

Im wcześniej zapobiegnie się rozprzestrzenianiu się chwastów, tym straty w plonie są mniejsze. Zasada ta dotyczy chwastów dwuliściennych, ale jeszcze bardziej restrykcyjnie odnosi się do zwalczania samosiewów zbóż. Wczesne pozbycie się konkurencji ogranicza rywalizację rzepaku o światło. Przy spóźnionym zabiegu roślina nadmiernie wyciąga szyjkę korzeniową, co ma szczególnie negatywnie wpływa na właściwe przygotowanie do zimy.

 

Ostatnie posty

Zboża jare oferta 2024

ZBOŻA PRZEWÓDKOWE 2023

PROTEKTOR nasiona i mieszanki poplonowe

Odmiany rzepaku ozimego 2023

Zboża ozime oferta 2023

DNI POLA 2023!