Uprawa ziemniaka jadalnego w zrównoważony sposób, którego celem jest osiąganie optymalnych plonów o wysokiej jakości w warunkach technologii chroniącej środowisko, to obecnie ważny element produkcji rolnej. Prawidłowe nawożenie ziemniaka przynosi nie tylko efekt plonotwórczy, ale korzystnie wpływa także na jakość i zdolności przechowalnicze bulw.
Zapoznaj się z najnowszym artykułem GA 👉NAWOŻENIE ZIEMNIAKA JADALNEGO👈
[fragment artykułu]
Podstawą zrównoważonej produkcji jest racjonalna gospodarka substancją organiczną. W uprawie ziemniaka warto wykorzystywać nawozy naturalne (np. obornik) i organiczne, ponieważ sprzyja to utrzymaniu dobrej żyzności gleby.
Obok nawozów naturalnych i organicznych jesienią warto stosować nawozy fosforowo-potasowe. Wysokość dawki uzależniona jest od zasobności gleby w składniki pokarmowe, ilości składników dostępnych z innych źródeł oraz przewidywanej wielkości plonu ziemniaka. Jeśli nie znamy zasobności gleby, to warto składniki stosować w proporcji N:P:K jak 1:1:1,2-1,5. Do nawożenia jesiennego (polecanego szczególnie na glebach cięższych) warto wykorzystać Super fos dar 40, Holist agro PK 15-30 czy Holist agro K (Mg) 55 (+5). Na lżejszych stanowiskach nawozy zawierające potas lepiej stosować wiosną (aby ograniczyć jego wymywanie). Wiosną można wykorzystać
nawozy wieloskładnikowe, np. Polifoskę 5, Polifoskę 6, Polifoskę 8, Polifoskę Krzem, Amofoskę 4-16-18.